Miesięczne archiwum: Marzec 2015

Ratunku

Jezuniu, wszędzie barany, ARiMR…-a co to Młody Rolnik? dotacja, jaka dotacja? spółdzielnia…yyyyyyy, wie Pani niech nam Pani da kilka dni. To był Gryfów. Lwówek…-yhhhyyym, konopie mówi Pani, będziemy we Wrocławiu, yhhhym, w centrali w tym tygodniu to zasięgniemy informacji, bo jest Pani pierwsza (Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolnictwa).
R A T U N K U, ratunku, ratunku! gdzie ktoś kompetentny?
Po edycji:
Kiciora architekt P. wyraził zgodę, mogę ocieplić konopią:), teraz trzeba kondycję ćwiczyć (i ćwiczę:) jeszcze mróz paluchy wykręcał kiedy rowerem śmigałam pomiędzy zmarzlinami, rześko, dziś leczę jeszcze zapalenie płuc, ale nic to, nic co by było jakąś przeszkodą), maszyny szukać i kogoś spoza stada „człowieków” żeby dopiąć formalności—>>> na Wrocław albo pod Warszawę do ekocentryków:)
Stodoła wróciła na pierwszy plan:))) wewnątrz już sobie przeprojektowałam (trzy razy w tym roku zamiast kończyć ten nieszczęsny dyplom) eteryczne szklane wnętrzności od łazienki po sypialnie. Nic a nic nie zamknięta, a zamknięta przestrzeń. Tak w skrócie;) Kiedyś obiecałam córce komunię w nowym domu, chyba się nie obrazi jak rok się spóźnię:)))
Po stodole świetlica, ale to chyba już pisałam:)
Zachłysnęłam się wiosną ociupinkę za mocno? A skąd. Odżyłam.

Świetlica

Więc jak wygląda sprawa: otóż zanim miałabym kogokolwiek wpakować na minę;)), wypróbuje materiał na swojej stodole, poddasze zyska ocieplenie od wewnątrz. Z tego co wiem nową świetlicę „dostaniemy” jak Młyńsko ukończy swoją więc mam czas na eksperymentowanie. Korespondowało mi się w ostatnich dniach z kilkoma biurami projektowymi, które podjęły by się przygotowania projektu. Najbardziej kompetentne wydaje się jedno. Ale póki nic z kopyta nie ruszy nie będę zdradzać szczegółów. Ziemia, która docelowo miała być „osiedlem” wiejskim, a będąca w 3 klasie gruntów (co rok temu podcięło mi skrzydła wraz z wejściem w życie pewnej ustawy) stanie się poligonem eksperymentalnym Kiciora.
Najważniejsze czego dowiedziałam się na początek:

Kroki, tj. budynek testowy, ryzyko własne:
1. Muszę porozmawiać z moim projektantem czy zgodzi się na zmianę materiału ocieplenia (z multipora) w stodole na taki (ryzyko -mogę takowej zgody nie uzyskać;)):
suche wapno hydratyzowane z paździerzami i niewielką ilością cementu w proporcji ok. 1 kg wapna : 1,75 kg paździerzy : 0,1 kg cementu (maksymalnie 10% w stosunku do ilości wapna), dodać wodę – w proporcji do powyższego – w ilości 1,75 kg (l)
Gęstość (masa właściwa) tak przygotowanej masy powinna wynosić ok. 300÷330 kg/m3, czyli 1 m3 mokrej masy powinien zawierać ok.:
70 kg wapna hydratyzowanego (ang. Lime – wapno),
130 kg konopnych paździerzy (ang. Hemp – konopie),
100 kg wody
5 kg cementu.
2. Potem zgłaszam chęć zasiewu, w 2016 siew i zbiór, potem przetwarzam, ocieplam ściany szczytowe i kolankowe. Prowadzę monitoring i staram się o środki na ukończenie własnej budowy.
3. Jednocześnie prowadzić należy formalności związane ze świetlicą. Świetlica na lata 2017/2018.
Tak wygląda z grubsza plan. Kiedy świetlica powstanie Kicior rusza w świat.
Fragment korespondencji:
Dla budynków jednorodzinnych z betonu konopnego czy słomy nie są konieczne aprobaty, w przypadku budynku użyteczności publicznej musielibyśmy się rzeczywiście starać o jednostkowe dopuszczenie, z tym że nie jest długi okres oczekiwania, należałoby szybko zacząć projekt i wystąpić o ten dokument.
W przypadku paździerza konopnego do budowy ważna jest jego jakość, nie powinien być zmieszany z włóknem, a więc należy zwrócić uwagę na sam proces przetwarzania konopi- musi być fachowo przeprowadzony, a wiec ważne są dobre maszyny lub miejsce przetwórstwa.
No i sporo zależy od miejsca gdzie rolnicy będą kontraktować konopie -tzn czy będą mogli pozostawić dla siebie słomę? Proszę to sprawdzić.
Na budynek jednorodzinny wystarczy paździerz uzyskany z mniej więcej 3/4 ha konopi, wiec myślę, że dla Was potrzebna będzie słoma z ok. 2-3 ha konopi. No i najważniejsza sprawa to pozwolenie na sianie konopi, w tym roku mogą siać tylko ci którzy zgłosili to w jesieni do sejmiku Wojewódzkiego.
Koszt projektu to kwota rzędu 7-9 % inwestycji.