Miesięczne archiwum: Grudzień 2014

Sad miejsko wiejski

Kolejny projekt na odtworzenie „starego” sadu z zadrzewieniem spoza rejestru sadowniczego połączony z hotelem dla pszczół oraz mini skwerkiem dla ludności lokalnej. Sad będzie ogólnodostępny. Każdy będzie mógł korzystać z owoców. Sad ma powstać w wyniku inicjatywy mieszkańców.
inicjatywa

Fundusze państwowe i inne Fundacje

Najważniejsze co wyciągnęło się ze szkolenia to baza gdzie szukać miejsca dla naszych projektów, a właściwie, gdzie pozyskiwać środki na ich realizację. Struktura wszystkich wniosków jest na tyle zbliżona do tego wniosku do Fundacji BZWBK o 20 000 zł, że ręce palą się do roboty :)). Jako, że jednak mamy działać grupą i grupa będzie decydować co i w jakim kształcie, troszkę się to wydłuży, projekty można pisać wypełnienie wniosku to czysta formalność. Aaa i mam sojuszników co do nowego centrum kultury:))

Ogólnopolski portal informacyjny dla organizacji pozarządowych
www.ngo.pl

Strona oraz profil facebook: konkursy dla ngo
https://pl-pl.facebook.com/konkursyNGO
www. konkursy-dla-ngo.blogspot.com

Eurodesk
http://www.eurodesk.pl/nasza-baza/granty

Strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
www.umwd.pl
w tym:
– Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
http://www.umwd.dolnyslask.pl/organizacje-pozarzadowe/organizacje-pozarzadowe/aktualnosci/
– BIP http://bip.umwd.dolnyslask.pl/

Program FIO – konkurs 2015
http://www.pozytek.gov.pl/FIO,2015,3598.html

Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw – program dla młodych organizacji /
grup nieformalnych na mikrodotacje do 5000,00 zł, w tym dla powiatu
lubańskiego
www.maleinicjatywy.pl

Oddolny Dolny Śląsk – program dla młodych organizacji / grup nieformalnych
na mikrodotacje do 5000,00 zł, w tym dla powiatu lwóweckiego
http://lsio.org.pl/oddolny-slask/

Dolnośląska Sieć Doradztwa Pozarządowego
http://www.inkubatorngo.info/1/aktualnosci/

Dodatkowa informacja – na początku 2015 r. spodziewany jest także konkurs w
ramach programu Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS
Więcej informacji:
http://www.mpips.gov.pl/seniorzyaktywne-starzenie/rzadowy-program-asos/

Wnioski

Zbliża się szkolenie z FIO
http://www.inkubatorngo.info/1/nse/4/351/szkolenie-jak-napisac-dobry-projekt-fio-ubocze-12-i-13-grudnia-2014
Będziemy walczyć, wnioskować o pewne rzeczy dla naszego regionu, bo przystanek to była potrzeba chwili, Wieża doczeka się fundacji ukierunkowanej na rozwój zrównoważony, rozwój wsi ekologicznej i świadomej, wsi turystycznej, bo jakże by inaczej (2014/2020), powoli wyciągniemy ją z zapaści:). Coraz więcej poznaję zapaleńców:) Kicior musi się dokształcić by efektywnie zacząć działać. Marzy mi się malutkie „centrum” kultury z salą dziennego pobytu dla dzieci, salą koncertową kameralną i otwartą +salą nagrań, niewielką galerią, salą warsztatową, konferencyjną na szlaku na jezioro, (krążą różne plotki na temat GOKu, świetlica nie może w pełni realizować swoich celów, potrzebny jest element spajający Gminę z samą Wieżą), ale są pilniejsze potrzeby, zacznijmy od tego, że nie ma tego szlaku:). Jako, że nie ma obiektu tego typu w okolicy, na ile jest potrzebne to dopiero się okaże. Jak piszę, to odległa bajka. Zaczniemy od infrastruktury. Są potrzeby dnia codziennego i one będą wiodły prym. Jedną z tych pilniejszych rzeczy jest identyfikacja wizualna Gminy. Wzięło się od tego, że burmistrz zaproponował wykonie projektu 2 przystanków w mieście. Czemu nie mają stać się częścią spójnej i przejrzystej koncepcji identyfikacji dla okolicy wraz z tablicami informacyjnymi, itd., dalej park”Patelnia”, mijanki, efektywne oświetlenie Wsi, lista jest długa…
To będzie pracowity kwartał :).
Mamy pewne plany i obszary działania jeśli ktoś ma jakieś swoje uwagi co do potrzeb przestrzennych proszę pisać na maila aneta@subocz.pl może coś uda się wpleść.

A tu inni inicjatorzy z naszej okolicy, może na inną skalę, ale chyba wszyscy mamy ten sam cel:
http://wioski.lgdpartnerstwoizerskie.pl/?page_id=11

Nowy stary przystanek „Przystań! Wieża.”

Ostatnimi czasy z ramienia Stowarzyszenia Awantura ulepiłam dla sołectwa Wieża taki oto plan zagospodarowania pewnego obszaru. Projekt zakładał pełną partycypację społeczną mieszkańców podczas procesu projektowego, jak również przy realizacji przedsięwzięcia oczywiście po późniejsze spontaniczne akcje kreowania spędzania czasu w tym miejscu. Jako, że na złożenie wniosku było ledwie 5 dni ten pierwszy etap ograniczył się jedynie do konsultacji społecznych. Ale, że projekt ma pewną swobodę realizacyjną może być modyfikowany do lutego 2015 o ile zostanie przyznany grant. Wyniki w styczniu. Trzymajcie kciuki. W kosztorysie uwzględnione zostały podstawowe elementy zagospodarowania placu. Boisko, trampolina ziemna, stojak na rowery, huśtawki, oraz wszystkie materiały do wykonania pozostałych elementów projektu. W ramach działań wspólnych ma zostać wykonany remont przystanku istniejącego wraz z częścią utwardzoną terenu jak również siedziska, nasyp i samo boisko oraz teren biologicznie czynny, by uporządkować zieleń. Prace wykonywane mają być do 1 czerwca. Każdy etap poprzedzać będzie zebranie podczas którego szczegółowo ustalony zostanie harmonogram prac i podział ról.
PROJEKT