Jak zrobić samemu tynk ala beton – efekt płyt betonowych (architektonicznych) za grosze ZRÓB TO SAM!:)

Skoro w Stodole przestój, Kicior robi masę innych rzeczy. Nagroda od Muratora jeszcze nie dotarła, więc poprzedzę tę notkę o noszeniu płyt MFP instrukcją jak zrobić sobie ścianę z betonu. Uwaga! Nie musi to być droga sprawa! Nie jest też wcale trudna, gdyż drugi raz w życiu kładłam tynk i wyszło przyzwoicie:)
Więc każda / każdy może sobie taką ścianę zafundować, jeśli tylko mieści się to w Waszym poczuciu estetyki. Ja jestem zwolenniczką białych ścian, ale potrzebowałam trochę zmienić w moim okropnym mieszkaniu, a i czułam potrzebę eksperymentowania.

PRZEPIS

Składniki
Na rynku jest masa systemów do takich tynków. Na forach naczytałam się jak to robią chałupniczo – z kleju do płytek i różnych innych mieszanek. Ja zrobiłam z tynku maszynowego MP 75L (cena 17 zł / 20 kg), zwykłego barwnika do farb w (nie)kolorze czarnym (5,5 zł / 75 ml), wcześniej oczywiście gruntując ścianę (jakieś 15 zł za baniaczek 6 l). Zakupiłam dodatkowo lakier, aby zabezpieczyć powierzchnię tu już droga sprawa bo całe 99 zł /3 kg (wydajność 0,1 kg m kw). Malować mogę jednak dopiero po 2 tygodniach od nałożenia tynku.

Koszt tynku
na 8,2 m kw poszło mi ok. 8 kg – ok. 7 zł
grunt jakiś 1 l – ok. 2,5 zł
barwnik cały – 5,5 zł
razem: 15 zł

Na m kw:  1,8 zł  plus dodatkowo lakier, choć boje się go użyć, jest do tynków wapiennych, a ja robiłam gipsowym. Zrobię najpierw próbę na kawałku ściany, ale to dopiero za 2 tygodnie.

Jak się do tego zabrać
Pozbywamy się farby jeśli mamy malowane ściany, jak zeskrobiemy, malujemy gruntem, czekamy aż wyschnie (wg wskazań producenta i podłoża jakie mamy). Tynk rozrabiamy do plastycznej masy, nie za rzadkiej, nakładamy na grubość ziarna równomiernie, a resztę opiszę pod zdjęciami 🙂

Narzędzia: wiadro, wiertarka i łyżka do mieszania tynków, szpachelka , paca tynkarska, spryskiwacz do zwilżenia tynku, śrubokręt płaski do zrobienia żłobień, metrówka, poziomica, ołówek, ławkowiec do gruntowania, pędzelek do ścierania  nadmiary ze żłobień, korek od soku Witaminka;) żeby zrobić imitacje kółeczka po mocowaniu płyt betonowych

Ja robiłam narożnik: pokój dzienny / przedpokój, etapami, najpierw zrobiłam ścianę w dziennym, dopiero kiedy robiłam przedpokój postanowiłam się podzielić moim eksperymentem;) Na zdjęciu fragment ściany z usuniętą już farbą. Miałam zrobić efekt deskowania, co o niebo bardziej mi się podoba, zakupiłam stemple, 2 sztuki 10 cm i 13 cm do systemu Magnat, jednak próby stemplowania nie wyszły, tynk gipsowy ciągną mi się  wyszły może 3 dechy z próbnych 10, więc poddałam się i nie będę mieć ściany jak we wrocławskiej hali stulecia. Są też na rynku takie matryce. ale to za drogi interes i wygląda sztucznie ponieważ mamy identyczne dechy, blech. Na youtube są filmiki producentów systemowych tynków, które nie powiem, trochę mi pomogły.

Tu już nałożony tynk, który sobie dosychał.

Narożnik i widok na przedpokój.
Rozrabiamy masę, tradycyjnie tynk maszynowy robimy tak by był  rzadki, nam potrzebny gęsty, tylko nie za bardzo by nie spalić wiertarki;) Rozrobiony z wodą tynk ma kolor beżowy, dodajemy tyle pigmenty aby uzyskać kolor kleju do płytek , czyli ciemmmny, ponieważ jak tynk wyschnie  przy takiej proporcji jak podaję uzyskamy piękną jasną srebrzystą paletę. Jeśli ktoś chce mieć ciemny beton wystarczy podwoić ilość barwnika. Ja dawałam ok. pół tubki na wiadro.

Nakładałam równomiernie starałam się na grubość ziarna.

Moja nie wprawiona ręka zostawiała ślady pacy, ale to nic nawet lepiej, bo:

…gdy trochę zaczyna przesychać spryskujemy wodą i pacą przecieramy wyciągając „mleczko” i wygładzamy tym samym nierówności

Tak wygląda po wygładzeniu

Przed robieniem żłobień powtarzamy czynność, żłobienia wykonujemy po jakiejś godzinie / dwóch od nałożenia tynku. Żeby za bardzo nie przesechł

Wydrapany tynk usuniemy pędzlem ale dopiero jak tynk będzie dość suchy. Co to znaczy dość? A tyle  by wycierając pędzlem nie zostawiał on śladów w tynku.

Ja kółeczka robiłam nakrętką od soku, ale można czym chata bogata, kieliszkiem, otwornicą, itd

Wytarte żłobienie.

Kiedy „beton” schnie myjemy narzędzia, co zajmuje nieco więcej czasu niż samo robienie  ściany:)

I jeszcze kilka zdjęć uczłowieczających beton (dzieci przyszły z przedszkola):) przepraszam za kurz, remont jeszcze trwa:

 • No Aneta 🙂 podziwiam 😀

  • mamuśka

   BArdzo pomysłowo!!!!!!!!!!! Gratulacje! Fajne fotki a dzieciaczki urocze 🙂

 • hm 🙂

 • co hm:)
  nie każdemu się musi podobać, mi ta faktura się podoba, choć sam efekt płyt oklepany straszliwie

 • podziwiam nakład pracy, pomysłowość, zaradność ect. alee…
  no dobra wyszło podobnie 🙂

 • aż tak źle:(, a tak się cieszyłam, że wyszło

 • Musiałbym zobaczyć z bliska. Ale się sprytnie wprosiłem nie?
  O:-)

 • Błogosławieni co nie widzieli a uwierzyli:)

 • O tak, to znam, to pierwsza znana wzmianka o Public Relations 😀

 • Ja tzw. tynkiem strukturalnym zrobiłam całą przybudówko-kotłownię – rzucik wykonałam kielnią pod kątem;) Wieś się śmiała, ale potem się ktoś dowiedział, że metr takiego tynku u fachowca kosztuje bardzo słono, i już mój awansował na niezgorszy;) Popieram pomysł zrobienia domu ze stodoły! Znam taki przypadek, a nawet dwa – w obu super efekt i mnóstwo miejsca na wszystko!!! Fajne masz dzieciaki;)
  Zapraszam do siebie w wolnej chwili – i pozdrawiam!
  http://www.wiejskoczarodziejsko.blogspot.com

 • Łukasz

  bardzo mnie ciekawi jak zachował się lakier ? 🙂

  • Lakier zrobił porządna powłokę dzieciaki nie raz pomazały pisakiem czy puknęły autkiem, tynk żyje, jak nowy, jedyna wada ten co kupiłam daje lekki połysk, choć pewnie są dostępne powłoki na mat. A wydajność lakieru, pierwsza warstwa i tylko jedną dałam była wstępną, powinno dać się 2 warstwy, nakładamy wałeczkiem, myślę że można zabarwić dodatkowo pigmentem ociupinkę wyostrzyło by te maziaje betonowe, a więc wydajność z pojemnika litrowego ubyło centymetr.

 • Aga

  Witam,
  mam pytanie – jak wygląda ściana betonowa po roku? nie kruszeje, tynk nie odpada? Chciałabym wykonac właśnie takim sposobem ścianę u siebie w mieszkaniu, bo efekt jest bardzo fajny 🙂

  • Aneta Subocz

   jak nowa, tez zasługa lakieru później nałożonego bo dzieci chlapały na nią farbkami, i takimi tam, mogłam łatwo zmywać plamy, a sama struktura nie kruszeje jest w świetnej kondycji wrzucę fotki tego u mnie i tego co później robiłam u inwestorki

 • sebastian

  Jeżeli można coś w temacie dopowiedzieć, to proponuję tynk w trakcie wiązania wygładzić średniej wielkości pacą stalową, z zaokrąglonymi dwoma sąsiednimi krawędziami (najtańsza paca z marketu + kombinerki i wyginamy dwa boki) porusza się wtedy paca w różne strony, ale ustawienie pacy w stosunku do kierunku ruchu po ścianie jest zawsze takie samo, tzn. zaokrąglona krawędź to krawędź natarcia, paca ma płasko przylegać do tynku, do zwilżania tynku można użyć mieszanki wody z cementem (cement II popiołowy zrobi fajne ślady, styl jak na tynku magnat, wystarczy ławkowcem chlapnąć naścianę i zatrzeć, a cement I bezpopiołowy nie wiem bo nie robiłem 🙂 cement popiołowy czyli zwykły najtańszy po zmieszaniu z wodą, wytrąci bardzo ciemne i lekkie cząstki na powierzchni wody i one właśnie dodadzą ciekawego efektu. Polecam wypróbować na kawałku płyty kartonowo-gipsowej.

 • sebastian

  Transparentna bejca do tyków, firmy beckers, mozna ją podkolorować w sklepie (aby np. zmienić barwę tynku) a w trakcie nakładania dodatkowo przecierać jak zaczyna wiązać i można uzyskać świetne światło cienie na gotowym już tynku. 🙂 do przecierani a świetnie nadaje się paca z przyklejoną gąbką – dokładnie taka, jak do przecierania fug na płytkach.

 • Ela

  Witam. Jestem ciekawa jakiego lakieru Pani użyła?

 • Ola

  Witam, chciałabym się dowiedzieć jakiego koloru był pigment, który Pani dodała i ile litrów miało Pani wiadro w którym wymieszała Pani tynk?

  • gramofon

   Ja robiłam beton tynk architektoniczny dekoracyjny sama firmy DekoStyl http://dekostyl.com.pl/Beton-archite…ny-zestaw-10m2
   łatwy w aplikacji, ciekawy efekt, można wybrać kolor, cena lepsza niż u
   konkurencji. Jestem bardzo zadowolona. Polecam!

 • Sylvi

  Bardzo dziękuję za pomysł. Użyłam tych samych materiałów, jedynie barwnik dodałam specjalny do betonu. Zaprawę naniosłam na formatki z płyt g-k ( zabudowa kominka). Wygląda SUPER! Jeszcze raz dzięki:)

 • Aneta Subocz

  Elu lakier systemu fox dekorator 1l nie ma niestety mniejszych pojemników,
  Ola pigment czarny całe opakowanie takich zwykłych najtańszych z Mrówki Inchem pigment mix lub tubka na wiadro + ze 3 duże krople niebieskiego, wiadro:)20 l chyba

 • bocianica

  Dzieki za porade , za tydzien w weekend biore sie do roboty i robie efekt tynku ile mi kasy zostanie w kieszeni az sie ciesze 🙂

 • Witam
  Muszę panią pochwalić! Świetna robota, zajmuję się efektami dekoracyjnymi na co dzień, malujemy w Poznaniu i okolicach ale naszą specjalnością są tynki strukturalne i powiem tak, nie jeden „fachowiec” nie zrobiłby tak jak pani.! Patrząc na zdjęcia, super efekt, gratuluję.

  Mogę podpowiedzieć kilka rozwiązań ułatwiających prace.
  1. Tynk po zabarwieniu nakładać w dwóch warstwach a nie jednej.
  2. Po pierwszej warstwie, taśma malarska na spokojnie wykleić sobie kwadraty imitujące płyty, tak aby nie musieć nic wydrapywać (przy pomocy poziomicy). Łatwiejsza będzie praca, będziemy tynk nakładać etapami a przede wszystkim. Wydrapując linie możemy dojść do „białej ściany”, przy 2 warstwach takie zagrożenie nie istnieje. To samo z kółeczkami robionymi koreczkiem, jak mamy 2 warstwy to możemy 2 warstwę wydrapać, zostawiając środek pusty z pierwsza warstwa.

  Takie moje sugestie

 • Michał

  Gratuluję i dziękuję za wskazówki, jak zostawić kilkaset złotych we własnej kieszeni 🙂

 • Ola Kol

  Mysle ze duży wybór takich wlasnie płyt znajdziecie również tutaj
  http://decomania.pl/pl/c/Plyty-i-dekory-betonowe/1025 jest ich naprawde bardzo dużo, wiec z pewnością tutaj kazdy znajdzie ten idealny wzór dla siebie

 • Aneta Subocz

  10 l, pigment czarny i parę kropel niebieskiego

 • adrianna

  Dzirn dobry! Pomysl super! Czy mysli Pani ze takie rozwiazanie sprawdziloby sie nad wanna w lazience? Polakierowane?

 • ulka

  Oj co
  prawda to prawda. Zwłaszcza jesli jeszcze też znajdzieice dla siebie
  fototapete na Decomanii. To tutaj znajdziecie moim zdaniem najlepsze i
  najfajniejsze fototapety.

 • dsd
 • Olga Baju

  Cześć, trafiłam tu z googla po długich poszukiwaniach sposobu na betonową ścianę. Wszak żyję nie od wczoraj na tej naszej Ziemi i wiem, że beton nie był materiałem drogim, dopóki nie stał się modny i nie zaczął występować w postaci gotowej w białych wiaderkach z brokatem. Wiedziałam więc, że nadal musi gdzieś istnieć w zakamarkach marketów budowlanych, przysypany gruzem na budowach, ten zwykły, tani beton. Tylko bałam się, że nie dam rady go okiełznać. Ale Ty dałaś radę (o Matko, jak Ty wspaniale dałaś radę!) ! Bardzo Ci dziękuję za podzielenie się tym doświadczeniem i wiedzą. Dzięki Tobie i ja spróbuję. Jesteś boska 🙂

 • Piotrek

  Efekt boski ja też eksperymentowałem trochę z betonem ale robiłem efekt szalunku drewnianego. Dodatkowo zabezpieczałem powierzchnię lakierem i muszę przyznać że to był super pomysł bo ściana sie nie brudzi a lakieru na ścianie nie widać – beton wpił wszystko – tutaj fajna instrukcja jak go samodzielnie wykonać: http://beton-magnat.pl/instrukcja/

 • małgorzata urbańska

  Czy może Pani zdradzić jakiej firmy był klej i jaki pigment został dodany? Zwykły pigment do farb w szarym kolorze?

 • kasia

  Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem są gotowe płyty architektoniczne betonowe ich rozmiar to 60×60 cm i a20x60 cm