Schody w stodole wspornikowe samonośne czy nie

Mam moją koncepcję schodów. Jak zwykle do rana zajęło mi wymyślanie, nocą jestem najbardziej kreatywna;)  Nie wszystko jeszcze wiem. Np. jak dokładnie rozwiązać wsporniki. Jak robić wiem, bo dostałam istotne, cenne wskazówki, jednak mam wątpliwości, czy nie mogę użyć lepiej standardowych kątowników i płaskowników i dodatkowo zbrojąc schody, zamiast angażować w to konstruktora… Nie wiem nawet czy w ogóle mogę ominąć ów „angaż”, bo przecież to też ingerencja w konstrukcję ściany nośnej i spore obciążenie od kloców dębowych z betonowym płaszczem. Szukałam ductalu, dzwoniłam po okolicznych cementowniach, nikt nie robi, nikt się nie bawi, a cementownie zajmujące się ductalem, obsługują milionowe inwestycje, więc chyba szkoda mojego czasu na wysyłanie zapytań i dzwonienie. Zwykły beton architektoniczny więc najprawdopodobniej mi zostaje.

Oto ostateczna wersja, która umożliwi równomierne rozłożenie obciążeń i nie będę  musiała przebijać się przez ścianę, a jedynie kotwić i podpierać stopnice w barierce. Tak, >ja<  będę robić, bo sama bym je robiła. Chcę, muszę, nie wiem tylko czy pójdzie mi z bruzdownicą, nigdy nie obsługiwałam, za to udar nie sprawia mi problemów, wyprułam już żłoby tam gdzie będzie kotłownia. Ewentualnie (asekuracyjnie) małżonek będzie po mnie poprawiał. Moje pierwsze schody:)! więc muszę je zrobić!... no rozumiecie mnie chyba:) Za drzewo już się "zabrałam" (tu, właściwie co najwyżej impregnowanie i heblowanie:)), dębowe kloce czekały grzecznie na podwórzu. A w tym tygodniu trafią pod ostrze (bo sąsiad ma nie tylko koparkę,  jest samowystarczalny, w tym ma również... trak). Niżej dwie inne koncepcje, z których jedna zakładała odsunięcie z jednej strony od ściany i podświetlenie ledami z obu stron, gdzie od poręczy światło tworzyło by w ten sposób umowną ścianę. Druga opcja  z barierką drewnianą, tylko skąd ja wytrzasnęła bym sklejkę, czy fornir idealnie w kolorze moich dębowych klocków stopnicowych z uroczymi pęknięciami. Myślałam też o szklanej zwykłej barierce (ostatnie zdjęcie). Wszędzie w każdej z opcji zakładałam te same elementy biegu schodów: drewno beton drewno beton.
W każdej opcji schody są odsunięte od ściany, po to by wpuścić tam taśmę ledową, która podświetlała by ścianę ceglaną dwustronnie pod schodami i w górę po płaszczyźnie. Nie są do posadzki, gdyż u mnie wszystko będzie lewitować i kominek i łazienka i ściany sypialni, a czemu? Bo lubie. Tak… dość tego gadania, teraz konkrety:

 • Kurcze ale będziesz mieć ładne schody. Te belki drewniane to super pomysł.

 • Beton, drewno, szkło i metal – super będzie! Belki w takim ujęciu będą bosko się prezentować. Pomysł rewelacja. W kwestiach konstrukcyjnych to niestety nie wypowiem się, „lajkonik” jestem.
  Pozdrawiam!

 • Bardzo dobrze, że będą stopnie i podstopnice. Coraz częściej widzę, takie „oszczędne” wersje schodów tylko ze stopniami. Z wymiany doświadczeń z posiadaczmi takich wiem, że strasznie sie brudzi za schodami.

 • Bardzo ciekawe schody, gorąco kibicuję dalszym projektom ! Może się czegoś nauczę – też mamy stodołę do adaptacji na pracownię;)

 • Czego używasz do, że tak powiem, wizualizacji? Pozdrawiam, Przemek

 • że tak powiem sketchup’a 🙂

  dziękuję za kibicowanie schodom

  o, i się nie chwalicie nic „przyszłą” pracownią, no nie ładnie, nie ładnie:);)

 • Ten komentarz został usunięty przez autora.

 • i jeszcze tak sobie myślę, że czasem warto rezygnować z podstopnic,lub od biedy przeszklić a choćby po to by pobawić się światłem. Dziś znalazłam przykład:
  http://www.archdaily.com/222932/villa-s-buerger-katsota-architects/_s3j4720/

 • Wydaje mi się że bez konstruktora łatwo nie będzie. Zajmuję się konstrukcjami i jak na moje oko najlepiej zakotwić się w ścianie. Scianę też trzeba sprawdzić jaka jest grubość itp. Prawdopodobnie Twój pomysł będzie zrezlizowany niezależnie od tego jaką wersję wybierzesz i wszsytko będzie pracowało OK. Przy większych obciążeniach może być problem, dlatego połączenie belek wspornikowych jet bardzo ważne. Pozdrawiam

 • przez „święta” porozsyłałam zapytania o pieczę nad stodołą i to już tylko kwestia porównania jakości świadczonej usługi do ceny. Budowę czas zacząć!(d.)

 • Dzień dobry, chyba tu jeszcze nie pisałem.
  Niniejszym potwierdzam, że pod schodami bez podstopnic brud gromadzi się straszliwie, ale jak są, to co ? spływa na sam dół i znika? brud jest brud.
  Natomiast pomieszczenie ze schodami bez podstopnic optycznie się niewiele zmniejsza i w ogóle takie schody wyglądają „lżej”. (oczywiście, o ile pod schodami i tak nie zrobi się „składzik bałaganik”, który zabija cały efekt). Pozdrowienia. Sąsiad

 • witam sąsiada w takim razie,
  o sąsiad podziela moją opinię:)